Student-Athlete Awards

Female Athlete(s) of the Year 
1996-97: Robyn McArthur, Basketball/Softball
1997-98: Amy Schaeperkoetter, Basketball
1998-99: Jennifer Whitaker, Volleyball/Basketball
1999-00: Jennifer Whitaker, Volleyball/Basketball
2000-01: Casey Lionberger, Volleyball/Basketball
2001-02: Corrie Anderson, Volleyball/Softball
   Stacy Eckart, Volleyball/Basketball
2002-03: Amanda Brondel, Basketball
2003-04: Elizabeth Bentz, Tennis
   Jessica Lakenan, Volleyball
2004-05: Jeanette Bell, Soccer/Basketball
2005-06: Emily Greeno, Basketball
2006-07: Beth Hancock, Softball
   Amanda Reckamp, Softball
2007-08: Meaghan Jones, Soccer
2008-09: Abby Stuck, Tennis
2009-10: Shanna Crafts, Volleyball
2010-11: Rachel Backes, Basketball
2011-12: Rachel Backes, Basketball
2012-13: Kenna Cornelson, Basketball/Softball
2013-14: Sarah Ogar, Cross Country/Track & Field

Male Athlete of the Year
1996-97: Ryan Pock, Basketball
1997-98: Scott Pingel, Football/Basketball
1998-99: Scott Pingel, Football/Basketball
1999-00: Scott Pingel, Football
2000-01: Paul Moyer, Baseball
2001-02: Josh Zastrow, Basketball/Golf
2002-03: Ryan Carney, Tennis
2003-04: Robbie Coleman, Football
2004-05: Stephen Hoell, Soccer
2005-06: Alex Shelton, Baseball
2006-07: Josh Moore, Football
2007-08: Andrew Buxton, Basketball
2008-09: Andrew Darkow, Tennis
   Jason Warncke, Basketball
2009-10: Ky Millard, Soccer/Basketball
2010-11: Jeff Chacko, Soccer
   Jake Vislay, Basketball
2011-12: Sean Peterson, Soccer
2012-13: James Gladstone, Football
2013-14: Michael McDonough, Soccer

Coca-Cola Community All-American
2003-04: Sara Weir, Women's Soccer

CoSIDA Academic All-America 
1998: Katie Zagar, Women's Soccer, Third Team
1999: Scott Pingel, Football, Second Team
2001: Mark Gifford, Baseball, Second Team
2002: Corrie Anderson, Softball, First Team
2003: Jessica Lakenan, Volleyball, Third Team
2005: Alex Shelton, Baseball, Second Team
2006: Alex Shelton, Baseball, Third Team
2010: Jeff Chacko, Men's Soccer, Third Team
2013-14: Leigh Ann Lutz, Women's Basketball, Third Team

CoSIDA Post-Graduate Scholarship 
2001-02: Sean Wright, Festus, Mo.

NACDA Post-Graduate Scholarship 
1999-00: Sean Wright, Festus, Mo., Finalist

NADIIIAA Community Service Award 
2003-04: Westminster, Award of Merit

NCAA Post-Graduate Scholarship 
1999: Amy Schaeperkoetter, Women's Basketball
2014: Leigh Ann Lutz, Women's Basketball

NSCAA Team Academic Award 
2003-04: Westminster (Women)

SLIAC Post-Graduate Scholarship 
2004-05: Stephen Hoell, Men's Soccer
2008-09: Jason Warncke, Men's Basketball
2009-10: Shanna Crafts, Volleyball

SLIAC Scholar Athlete of the Year
2011-12: Rachel Backes, Women's Basketball (Female)

SLIAC Hall Of Fame
2007: Amy Schaeperkoetter-Herman, Basketball
2007: Jason White, Basketball
2008: Jennifer Whitaker-Schaefer, Volleyball/Basketball
2009: Justin Peery, Football/Basketball
2009: Scott Pingel, Football/Basketball

WBCA Academic Top 25
Team Honor Roll

2009-10: Westminster (24th)
2011-12: Westminster (13th)
2012-13: Westminster (4th)
2013-14: Westminster (1st)

"Junior" Boyd Memorial Award
1998-99: Katie Zagar, Soccer/Softball
1999-00: Jennifer Whitaker, Volleyball/Basketball
2000-01: Not Awarded
2001-02: Corrie Anderson, Volleyball/Softball
2002-03: Not Awarded
2003-04: Phillip Carlson, Football/Tennis
2004-05: Jeanette Bell, Soccer/Basketball
2005-06: Chris Collins, Football/Baseball
2006-07: Not Awarded
2007-08: Not Awarded
2008-09: Not Awarded
2009-10: Ky Millard, Soccer/Basketball
2010-11: Kenna Cornelson, Basketball/Softball
2011-12: Talisha Washington, Basketball/Softball
2012-13: Not Awarded
2013-14: Not Awarded